Contactați-ne
ROL.ro
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Nici un rezultat
Toate rezultatele
ROL.ro
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Turcia a EXPLODAT: Decizie HALUCINANTĂ aproape de granița cu România. Au primit ordinul de ÎNARMARE, iar tensiunile au escaladat la un nivel fără PRECEDENT.

11 mai 2017
in Actualitate

Donald Trump, preşedintele SUA, a dispus marţi aprovizionarea cu armament a miliţiilor kurde din Siria, argumentând că măsura este necesară pentru succesul operaţiunilor de eliberare a oraşului Raqqa, ocupat de reţeaua teroristă sunnită Stat Islamic, manevra atrăgând reacţia dură a Turciei.

“Este vorba de o măsură necesară pentru asigurarea unei victorii clare” în ofensiva pentru eliberarea oraşului Raqqa. Gruparea Forţele Democrate Siriene (FDS), susţinută aerian de Statele Unite şi de coaliţie, reprezintă singura capacitate terestră care poate elibera cu succes oraşul Raqqa în viitorul apropiat”, a argumentat Dana W. White, purtătorul de cuvânt al Departamentului american al Apărării.

În virtutea ordonanţei executive emise marţi de preşedintele Donald Trump, Pentagonul va putea aproviziona cu armament elemente kurde ale grupului insurgent Forţele Democrate Siriene (FDS).

Turcia, aliat cu Statele Unite în cadrul NATO, se opune vehement înarmării miliţiilor kurde din Siria, iar decizia de marţi riscă să amplifice tensiunile între Washington şi Ankara.

“Suntem foarte conştienţi de preocupările de securitate ale partenerului nostru Turcia. Vrem să asigurăm poporul şi Administraţia Turciei că Statele Unite menţin angajamentul evitării riscurilor suplimentare de securitate şi protejării aliatului nostru în NATO“, a subliniat Dana W. White.

Ankara consideră miliţiile kurde organizaţii teroriste, denunţând legăturile acestora cu mişcarea separatistă Partidul Muncitorilor din Kurdistan (PKK), aflată în conflict cu Turcia.

Preşedintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, urmează să efectueze o vizită oficială în Statele Unite săptămâna viitoare.

Sursa: Ziarul Financiar

Urmatorul Articol

E printre puținele femei din lume care au născut 8 COPII, deși mai avea 6! Cum arată aceștia acum

Părintele Calistrat: „Rugăciunea de Aur este fix la miezul nopţii!” Rosteşte-o acum şi ai să vezi ce putere are:

18

Cum alegi cele mai bune plase de mini fotbal

02

Alocaţii iunie 2025. Se amână plata banilor. Când se virează pe card cei 719 lei

16

Poveste de viata: “Am 50 de ani și nu am copii. Dar nu trebuie să te plângi de mine — dimpotrivă, mă simt foarte fericit”

13

Horoscop JOI, 23 mai 2024. Decizie importantă în afaceri şi o moştenire neaşteptată

23

Moșii de vara 2025: Ce trebuie să dăm de pomană pe 7 iunie

03

Alimentul care te ține departe de țânțari chiar și când ai geamurile deschise. Trucul care te scapă de cheltuieli

08

Rugăciunea puternică pe care e bine să o citești noaptea, între orele 00:00 și 03:00, când cerurile sunt deschise, iar rugăciunea ajunge direct la Dumnezeu! Să spui așa cu mare credință:

16

7 analize pentru ficat pe care să le faci anual și de ce contează fiecare

22

CASS, modificat de ANAF. Cine va primi notificări și decizii de plată fără să solicite nimic

22
ROL.ro

© 1998-2026 ROL.ro | Contact

  • Ortodoxia.me
  • PowerNews.ro
  • DailyNews.ro
  • Femina.ro

  • Termeni si Conditii
  • Informatii Cookies
  • Politică de Confidențialitate
  • ANPC
  • Contact

Urmariti-ne

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Contactați-ne

© 1998-2026 ROL.ro | Contact