Contactați-ne
ROL.ro
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Nici un rezultat
Toate rezultatele
ROL.ro
Nici un rezultat
Toate rezultatele

ȘAPTE ANI FĂRĂ DRAGUL NOSTRU ISMAIL

26 mai 2017
in Special

26 Mai 2010. O zi în care am fost triști. Jean Constantin, un actor uriaș, trecea în neființă. Rămânea în urma lui o carieră prodigioasă și un zâmbet de care ne va fi dor mereu. Din atâtea și atâtea personaje celebre create de Jean, bucătarul Ismail a fost cel mai îndrăgit, oricât de mult i-am aprecia și pe numiții Parpanghel, Patraulea, Floacă, Trandafir sau Limbă.

De câte ori ne gândim la marii maeștri ai teatrului și filmului românesc, astazi trecuți în lumea umbrelor, ne cuprinde nostalgia. Cu un ochi râdem, amintindu-ne de hohotele de râs pe care ni le stârneau la fiecare apariție, cu celălalt plângem, pentru că tristețea lăsată de dispariția lor încă nu a trecut. Jean Constatin nu a fost doar un actor, a fost o instituție, un model pentru atâtea generații de tineri actori. A început prin a pune bazele unei brigăzi artistice, alături de colegii săi de la Șantierul Naval Constanța, unde lucra ca muncitor normator. În 1957 a debutat pe scenă la secţia de estradă din cadrul Teatrului Fantasio din Constanţa, iar în deceniile care au urmat Jean Constantin a devenit un nume sinonim cu comedia românească.

Cum știi dacă ai viruși pe PC, fără să cumperi un antivirus

15 octombrie 2019

Prepay doar cu buletinul: ce ești obligat să faci ca să-ți poți folosi cartela

9 septembrie 2019

Incredibil! Aceasta este Dacia Student, mașina pe care Dacia a produs-o special pentru studenți! E superbă, uite cum arată. E o adevărată operă de artă, doar pentru studenți!

20 ianuarie 2019

MESERIA DE DOCTOR, CÂȘTIGATĂ PRIN ȘPAGĂ

4 iulie 2017

i1

La auzul veștii despre decesul maestrului, mesajele oamenilor au început să curgă. Erau gânduri la cald, când oamenii vorbesc din inimă, dar toți cei care au trimis mesaje au vrut să-i aducă un omagiu celui care le-a marcat tinerețea și le-a dăruit atâtea momente unice. Au fost gânduri emoționante (”Sus pânzele, Ismaile, mulțumin pentru tot!”, ”Vânt în pupă, bătrâne lup de mare”, sau ”Mi-ai luminat copilăria, mi-ai marcat adolescența, odihnește-te în pace, mare actor!”) care au descris sentimentele oamenilor față de cel care fusese Jean Constantin.

i2

În ultimii ani de viață Jean Constantin a trecut prin momente grele, o serie de trei infarcturi punând la grea încercare inima bătrânului actor. Retras la Constanța, la malul mării pe care a iubit-o atât de mult, Jean petrecea mult timp cu pescarii din Portul Tomis, pe care îi invita la o saramură făcută chiar de el și la un pahar de vin. Știa că este bolnav, dar nu dorea să ia boala prea în serios, iubea cu patimă viața, așa cum spunea una din celebrele lui melodii, ”Fir-ar mama ei de viață”. În ziua în care a fost condus pe ultimul drum, toată Constanța lui dragă i-a fost alături. Mii de oameni pe traseul dintre teatrul Fantasio (al cărui conducător spiritual a fost timp de 30 de ani) și Cimitirul Central, alții la ferestre aplaudau la trecerea cortegiului funerar sau aruncau flori.

i3

A fost odată un serial românesc de mare succes,”Toate pânzele sus”, considerat de mulți cea mai îndrăgită peliculă a genului de la noi. Echipajul goeletei ”Speranța” s-a reunit acum în ceruri. Ion Besoiu, Sebastian Papaiani, Ilarion Ciobanu, Colea Răutu și Jean Constantin au părăsit pe rând această lume, dar oamenii nu i-au uitat. Jean Constatin a creat un personaj fabulos, bucătarul Ismail, un turc mucalit, cu neveste în fiecare port. Ismail se străduia să vorbească românește cât mai corect, din această dorință născându-se replici greu de uitat: ”Ismail mâncat slănină, cum nu dam voie Coranul. Ismail cumpărat cilindru cântam gazel”. Cei care l-au văzut în acest rol vor înțelege de ce am ales imaginea lui Ismail pentru a-l descrie pe unul din cei mai mari actori ai acestui neam.

i4

Odihnește-te în pace, Ismaile, ți-ai câștigat rolul între nemuritorii scenei românești!

Cristian Huluban

ShareTweetPinTrimiteTrimite
Urmatorul Articol

Dacă ai LITERA ,,M” pe mână ești cu ADEVĂRAT NOROCOS! Vezi aici de ce!

Părintele Calistrat: „Rugăciunea de Aur este fix la miezul nopţii!” Rosteşte-o acum şi ai să vezi ce putere are:

18

Alocaţii iunie 2025. Se amână plata banilor. Când se virează pe card cei 719 lei

16

Alimentul care te ține departe de țânțari chiar și când ai geamurile deschise. Trucul care te scapă de cheltuieli

08

Cum alegi cele mai bune plase de mini fotbal

02

Horoscop JOI, 23 mai 2024. Decizie importantă în afaceri şi o moştenire neaşteptată

23

Moșii de vara 2025: Ce trebuie să dăm de pomană pe 7 iunie

03

Poveste de viata: “Am 50 de ani și nu am copii. Dar nu trebuie să te plângi de mine — dimpotrivă, mă simt foarte fericit”

13

Ionuț Dumitru, vehiculat ca premier tehnocrat în negocierile blocate dintre cele patru partide

13

Când intră prima tranșă de bani din 2025 pe cardul de alimente. Voucherele sociale au o valoare mai mică în acest an!

20

Reduceri salariale majore pentru angajații SRI și STS după alegeri. Norma de echipare, norma de hrană și sporul de risc – eliminate sau diminuate

03
ROL.ro

© 1998-2025 ROL.ro | Contact

  • Ortodoxia.me
  • DailyNews.ro
  • Femina.ro
  • Travel.ro
  • Cinema.ro

  • Termeni si Conditii
  • Informatii Cookies
  • Politică de Confidențialitate
  • ANPC
  • Contact

Urmariti-ne

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Contactați-ne

© 1998-2025 ROL.ro | Contact

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Detalii aici