Contactați-ne
ROL.ro
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Nici un rezultat
Toate rezultatele
ROL.ro
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Restricții de circulație în București weekend-ul acesta. Vezi care sunt zonele vizate și care sunt rutele alternative

9 iunie 2022
in Actualitate

Weekendul acesta se anunță restricții de circulație în Capitală. Este vorba de ziua de vineri, 10 iunie, când în București se desfășoară Summitul Formatul București 9 (B9), informează Brigada Rutieră.

Pentru evenimentele care vor avea loc în cadrul Summitului Formatului București 9 (B9), oamenii legii au dispus o serie de măsuri și recomandări care să ajute cetățenii și participanții la trafic, pe toată durata zilei de vineri, notează Mediafax.

„Autoritățile implicate au în vedere ca măsurile de securitate instituite să interfereze cât mai puțin cu activitățile cotidiene ale populației. Astfel, pentru participanții la trafic vor fi dispuse măsuri de fluidizare a circulației și, în acest context, Brigada Rutieră București solicită conducătorilor auto să respecte semnalele și indicațiile polițiștilor”, informează reprezentanții Brigăzii Rutiere.

Participanții la trafic sunt rugați să evite deplasarea pe Drumul Național 1
Șoferilor le este recomandat ca vineri, în intervalul orar 11.00 – 15.00 și 18.00 – 21.00, să evite deplasarea pe Drumul Național 1, pentru a preîntâmpina formarea eventualelor ambuteiaje.

Klaus Iohannis, președintele României, va găzdui, vineri, pe data de 10 iunie 2022, Summitul Formatului București 9 (B9), care va aceea loc la Palatul Cotroceni.La eveniment vor participa șefi de state din Formatul București, precum și a Secretarului General al NATO, Jens Stoltenberg, care va fi prezent online.

Formatul București 9 (B9) este o inițiativă lansată de președintele României, Klaus Iohannis, și de președintele Republicii Polone, Andrzej Duda, la care participă statele membre NATO situate pe Flancul Estic al Alianței: Bulgaria, Cehia, Estonia, Letonia, Lituania, Polonia, România, Slovacia și Ungaria.

Unde va fi restricționat traficul weekendul acesta
Traficul va fi restricționat pe anumite segmente ale Șoselei Kiseleff, de vineri până duminică, pentru “Festivalul du Bonheur”.

În perioada 10 iunie 2022, orele 20.00 – 12 iunie, orele 23.00, se va desfășura evenimentul “Festival du Bonheur”, pe Șos. Kiseleff.

Pentru buna desfășurare a evenimentului, în intervalul 10 iunie 2022, orele 20.00, până în data de 12 iunie a.c., orele 23.00, se va restricționa traficul rutier pe Șos. Kiseleff, segmentul de drum cuprins între Str. Arh. Ion Mincu și Str. Monetăriei, respectiv pe Str. Monetăriei.

De asemenea, în perioada 10-12 iunie 2022, va fi restricționat accesul în alveolele de pe Șos. Kiseleff, anunță Brigada Rutieră.

Iată ce rute alternative poți folosi în weekendul acesta
– Sos. Kiseleff – Arcul de Triumf – Bd. Constantin Prezan – Piața Charles de Gaulle – Bd. Aviatorilor – Piața Victoriei – Bd. Lascăr Catargiu – Piața Romană – Bd. Magheru – Bd. Nicolae Bălcescu – Piața Universității – Bd. I.C. Brătianu – Piața Unirii – Splaiul Independenței

– Șos. Kiseleff – Arcul de Triumf – Str. Alexandru Constantinescu – Bd. Ion Mihalache – Str. Buzești – Str. Berzei.

„Brigada Rutieră va dispune măsuri de fluidizare a traficului rutier şi de prevenire a accidentelor de circulație. De asemenea, solicită conducătorilor de autovehicule să circule cu prudență, să păstreze o distanță suficientă pentru a putea frâna în condiții de siguranță, să nu oprească ori să staţioneze decât în locurile special amenajate și să respecte semnalele și indicațiile polițiștilor rutieri.

Pietonilor le recomandăm să circule doar pe trotuare, traversarea străzii să o facă doar prin locurile special amenajate și la culoarea verde a semaforului electric, după ce s-au asigurat temeinic, iar conducătorii de vehicule le-au înțeles intenţia de a traversa”, precizează reprezentanții Brigăzii Rutiere.

ShareTweetPinTrimiteTrimite
Urmatorul Articol

Un șofer testat pozitiv pentru trei droguri a dat vina pe oțetul din salată

Părintele Calistrat: „Rugăciunea de Aur este fix la miezul nopţii!” Rosteşte-o acum şi ai să vezi ce putere are:

18

Alimentul care te ține departe de țânțari chiar și când ai geamurile deschise. Trucul care te scapă de cheltuieli

08

Horoscop JOI, 23 mai 2024. Decizie importantă în afaceri şi o moştenire neaşteptată

23

Moșii de vara 2025: Ce trebuie să dăm de pomană pe 7 iunie

03

Poveste de viata: “Am 50 de ani și nu am copii. Dar nu trebuie să te plângi de mine — dimpotrivă, mă simt foarte fericit”

13

Cum alegi cele mai bune plase de mini fotbal

02

Alocaţii iunie 2025. Se amână plata banilor. Când se virează pe card cei 719 lei

16

Carduri pentru alimente 2025: Data la care urmează să intre banii

11

Rugăciunea mamei care te scoate şi de la fundul mării! Aceasta este:

23

Ce pensie primește un român în 2025 după 15 ani lucrați în grupa I de muncă: Care este noua formulă de calcul

10
ROL.ro

© 1998-2025 ROL.ro | Contact

  • Ortodoxia.me
  • DailyNews.ro
  • Femina.ro
  • Travel.ro
  • Cinema.ro

  • Termeni si Conditii
  • Informatii Cookies
  • Politică de Confidențialitate
  • ANPC
  • Contact

Urmariti-ne

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Contactați-ne

© 1998-2025 ROL.ro | Contact

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Detalii aici