Contactați-ne
ROL.ro
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Nici un rezultat
Toate rezultatele
ROL.ro
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Masca de protecție revine. Ministrul Sănătății a anunțat unde trebuie purtată obligatoriu

20 iulie 2022
in Actualitate

Vești triste în România. Masca de protecție trebuie purtată din nou. Ministrul Sănătății a anunțat care sunt locurile în care trebuie purtată obligatoriu.

Cazurile Sars-Cov-2 cresc de la o oră la alta. Autoritățile vor să ia noi măsuri de protecție. Masca de protecție va deveni din nou obligatorie la noi în țară, iar anunțul a fost făcut de ministrul Sănătății.

Alexandru Rafila a anunțat care sunt locurile în care va trebui purtată mască de protecție.

Coronavirus ne dă iar bătăi de cap. Cazurile de infectare sunt din nou în creștere.
Oficialii vor lua noi măsuri pentru protejarea populației. Rafila a anunțat care vor fi locurile în care va trebui purtată mască de protecție începând din acest moment.

Masca de protecție trebuie purtată iar
Alexandru Rafila a mărturisit că masca de protecție va deveni din nou obligatorie în spațiile închise, aglomerate, dar și în mijloacele de transport în comun. Ministru Sănătății susține că se vor lua măsurile necesare pentru prevenirea și răspândirea virusului.

„Masca a revenit în unitățile sanitare. Noi avem o bază legală care permite fiecărei unități sanitare, inclusiv la cabinetele medicilor de familie, să utilizeze masca, atât personalul, cât și pacienții, pentru prevenirea transmiterii infecțiilor nosocomiale, diverse infecții și aici includ și infecția cu coronavirus.

E un ordin din anul 2016, ordinul 1101 care este disponibil în acest moment și își poate face efectul fără niciun fel de probleme la nivelul unităților sanitare. Dacă discutăm în general, masca trebuie purtată în spațiile închise, aglomerate și în mijloacele de transport în comun.

Noi nu putem face decât o recomandare în momentul de față, dar, în mod evident, dacă va există o situație care să pună sistemul de sănătate în pericol, în ceea ce privește gradul de absorbție al pacienților, fie COVID, fie alte patologii, sigur că noi vom prezenta această situație, iar Guvernul României va lua măsurile pe care le consideră necesare într-un astfel de context”, a declarat ministrul Sănătății, Alexandru Rafila la DCMedical.

Numărul infectărilor cu temutul virus crește de la o oră la alta. În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 7.658 de cazuri de persoane infectate cu COVID – 19, cu 4.370 mai multe față de ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 136 de persoane, dintre cei 136 pacienți internați la ATI, 114 sunt nevaccinați.

 

ShareTweetPinTrimiteTrimite
Urmatorul Articol

Incendii puternice în toată Europa din cauza căldurii. Care sunt țările cele mai afectate

Părintele Calistrat: „Rugăciunea de Aur este fix la miezul nopţii!” Rosteşte-o acum şi ai să vezi ce putere are:

18

Horoscop JOI, 23 mai 2024. Decizie importantă în afaceri şi o moştenire neaşteptată

23

Poveste de viata: “Am 50 de ani și nu am copii. Dar nu trebuie să te plângi de mine — dimpotrivă, mă simt foarte fericit”

13

Moșii de vara 2025: Ce trebuie să dăm de pomană pe 7 iunie

03

Alocaţii iunie 2025. Se amână plata banilor. Când se virează pe card cei 719 lei

16

Cum alegi cele mai bune plase de mini fotbal

02

Alimentul care te ține departe de țânțari chiar și când ai geamurile deschise. Trucul care te scapă de cheltuieli

08

Carduri pentru alimente 2025: Data la care urmează să intre banii

11

Rugăciunea mamei care te scoate şi de la fundul mării! Aceasta este:

23

Riști să rămâi fără pensie dacă nu depui luna aceasta un act esențial. Ce trebuie să faci, mai exact?

04
ROL.ro

© 1998-2025 ROL.ro | Contact

  • Ortodoxia.me
  • DailyNews.ro
  • Femina.ro
  • Travel.ro
  • Cinema.ro

  • Termeni si Conditii
  • Informatii Cookies
  • Politică de Confidențialitate
  • ANPC
  • Contact

Urmariti-ne

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Contactați-ne

© 1998-2025 ROL.ro | Contact

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Detalii aici