Contactați-ne
ROL.ro
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Nici un rezultat
Toate rezultatele
ROL.ro
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Încă un spital în carantină. Managerul Spitalului Județean Deva nu a știut să spună câți medici au fost testați

30 martie 2020
in Actualitate

Daniela Roșca, managerul Spitalului Județean de Urgență Hunedoara, a fost suspendată din funcție de prefectul județului. Într-o intervenție telefonică la Digi24, ea a recunoscut că nu știe câte probe pentru testarea la coronavirus au fost recoltate de la medici, pentru simplul motiv că nu a întrebat medicul epidemiolog. Ea a spus că în acest moment știe că sunt infectați 5 medici și 13 pacienți. Spitalul a intrat în carantină.

Daniela Roșca a precizat că în Spitalul de Urgență Deva mai sunt în prezent 104 angajați și 69 de pacienți. Ea a adăugat că 13 dintre pacienți au fost declarați infectați, în urma testării.

Mesajul Părintelui Chiril de la Muntele Athos pentru poporul român

28 noiembrie 2024

Vouchere sociale – a treia tranșă. Guvernul a anunțat când intră banii

19 octombrie 2022

Alocaţii iunie 2025. Se amână plata banilor. Când se virează pe card cei 719 lei

16 mai 2025

Sfântul Dumitru – tradiții și obiceiuri. Ce nu este bine să faci niciodată în ziua de 26 octombrie

25 octombrie 2022

„Numărul de cadre infectate nu îl știm”, a spus ea, pentru ca ulterior, la insistențelor jurnaliștilor Digi24, să spună că sunt cinci medici infectați: trei la secția de oncologie, unul la ATI și unul la medicină internă.

„Nu se știe de unde a pornit acest lucru, medicul epidemiolog ne-a transmis că este transmitere comunitară”, a mai spus managerul suspendat al spitalului.

În aceea ce privește lipsa comunicării cu prefectul județului Hunedoara, unul dintre motivele care au dus la suspendarea sa din funcție, Daniela Roșca a precizat că „dacă domnul prefect m-a sunat de pe alte numere, în timp ce vorbeam la telefon mă sunau multe numere necunoscute, dacă mă suna de pe numărul cunoscut răspundeam”.

Întrebată dacă lipsa echipamentelor a constituit un alt motiv de suspendare, ea a răspuns: „Există echipament de protecție, în acea perioadă, în urmă cu două săptămâni, nu aveam echipament împotriva COVID-19, pe parcurs am mai achiziționat și am distribuit pe toate secțiile, fiecare sectie a avut”.

Ea a mai spus că Spitalul Județean a fost amendat cu 10.000 de lei deoarece cadrele medicale nu purtau echipament de protecție corespunzător.

Întrebată câte probe au fost recoltate de la cadrele medicale, Daniela Roșca nu a știut să răspundă.

„Recunosc că asta nu am întrebat, câți au fost consultați, sunt cadre medicale care s-au dus pe cont propriu. Eu știu cât de gravă este situatia, în momentul de față mai sunt 550 de echipamente, care ar mai ajunge pentru câteva zile”, a declarat managerul suspendat.

ShareTweetPinTrimiteTrimite
Urmatorul Articol

Raed Arafat: Medicii nu pot refuza un pacient pe motiv că nu a fost testat pentru Covid-19; refuzul intră sub incidență penală

Părintele Calistrat: „Rugăciunea de Aur este fix la miezul nopţii!” Rosteşte-o acum şi ai să vezi ce putere are:

18

Alimentul care te ține departe de țânțari chiar și când ai geamurile deschise. Trucul care te scapă de cheltuieli

08

Alocaţii iunie 2025. Se amână plata banilor. Când se virează pe card cei 719 lei

16

Poveste de viata: “Am 50 de ani și nu am copii. Dar nu trebuie să te plângi de mine — dimpotrivă, mă simt foarte fericit”

13

Cum alegi cele mai bune plase de mini fotbal

02

Horoscop JOI, 23 mai 2024. Decizie importantă în afaceri şi o moştenire neaşteptată

23

Moșii de vara 2025: Ce trebuie să dăm de pomană pe 7 iunie

03

Anunțul momentului de la CJ Prahova: A fost emisă prima autorizație pentru centura Azuga–Bușteni. Lucrările vor începe în scurt timp

19

S-au anunțat primele ninsori în România, în toamna 2025. Meteorologii Accuweather au făcut anunțul

19

Rugăciunea mamei care te scoate şi de la fundul mării! Aceasta este:

23
ROL.ro

© 1998-2025 ROL.ro | Contact

  • Ortodoxia.me
  • DailyNews.ro
  • Femina.ro
  • Travel.ro
  • Cinema.ro

  • Termeni si Conditii
  • Informatii Cookies
  • Politică de Confidențialitate
  • ANPC
  • Contact

Urmariti-ne

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Contactați-ne

© 1998-2025 ROL.ro | Contact

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Detalii aici