Contactați-ne
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Nici un rezultat
Toate rezultatele
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Iarna din luna Aprilie. La munte a a nins mai mult decât a făcut-o toată iarna

19 aprilie 2022
in Actualitate

Parcă vine Crăciunul, nu Paștele – în mare parte a țării, ninge cât n-a făcut-o toată iarna, iar temperaturile sunt aproape de îngheț.

Ca-n plină iarnă arată un sfert din țară, așa că drumarii muncesc non-stop ca să scoată șoselele de sub nămeți.
În ciuda eforturilor, pe Transalpina, la 1600 de metri altitudine, înaintează doar cine a întârziat să-și schimbe anvelopele cu unele de primăvară.

Zăpadă ca în lunile de iarnă
Stațiunea Rânca a fost îngropată în troiene după o ninsoare zdravănă caracteristică mai degrabă unui episod de iarnă.

De teamă că turiștii or să rămână înzăpeziți, primăriile care administrează zona au scos iarăși din garaje utilajele de capacitate mare, iar angajații pensiunilor au pus mâna pe lopeți, așa cum au făcut-o de Crăciun.

Oricât de anapoda ni s-ar părea vremea de Aprilie, meteorologii spun că evoluția anotimpurilor e aceeași de când lumea.

O schimbare se simte doar în regimul termic. Temperaturile mai mici cu până la 10 grade decât ar fi normal în această perioadă duc la apariția unor ninsori trecătoare.

Cât mai ținea vremea friguroasă
Florinela Georgescu, director ANM: “Este adevărat că privind la nivelul zonei montane din țară, este acum mai multa zăpadă decât a fost în multe perioade de pe parcursul iernii, însă trebuie să ținem cont că această zăpadă este foarte umedă, moale, o zăpadă pe care nu se mai poate schia decât dacă pârtiile sunt amenajate”

În Borșa, la Maramureș, unde turiștii obișnuiesc să schieze, a nins liniștit aproape toată noaptea. În câteva ore, zăpada s-a topit, dar mercurul din termometre nu trece de 5 grade.

În zilele următioare scăpăm de frig, ba chiar vom asista la o incălzire spectaculoasă a vremii, spun meteorologii. De Paști, vom avea chiar și 25 de grade, apoi se va răci iar. Cât de mult, rămâne de văzut.

 

Urmatorul Articol
deflectoare aer conditionat

Deflectoarele de aer conditionat, rol esential in protectia bebelusilor!

Părintele Calistrat: „Rugăciunea de Aur este fix la miezul nopţii!” Rosteşte-o acum şi ai să vezi ce putere are:

18

Alimentul care te ține departe de țânțari chiar și când ai geamurile deschise. Trucul care te scapă de cheltuieli

08

Cum alegi cele mai bune plase de mini fotbal

02

Poveste de viata: “Am 50 de ani și nu am copii. Dar nu trebuie să te plângi de mine — dimpotrivă, mă simt foarte fericit”

13

Alocaţii iunie 2025. Se amână plata banilor. Când se virează pe card cei 719 lei

16

Horoscop JOI, 23 mai 2024. Decizie importantă în afaceri şi o moştenire neaşteptată

23

Moșii de vara 2025: Ce trebuie să dăm de pomană pe 7 iunie

03

Ce pensie primește un român care a lucrat doar 5 ani

03

3 rugăciuni extrem de puternice, scurte, pe care să le spui pentru vindecare de orice fel de boală, pentru îndepărtarea tuturor relelor, linişte şi ajutor mare în viaţă!

30

Pensionarii care primesc bani în plus în fiecare lună: Anunțul făcut de Casa Națională de Pensii Publice

28

© 1998-2025 ROL.ro | Contact

  • Ortodoxia.me
  • DailyNews.ro
  • Femina.ro
  • Travel.ro
  • Cinema.ro

  • Termeni si Conditii
  • Informatii Cookies
  • Politică de Confidențialitate
  • ANPC
  • Contact

Urmariti-ne

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Contactați-ne

© 1998-2025 ROL.ro | Contact