Contactați-ne
ROL.ro
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Nici un rezultat
Toate rezultatele
ROL.ro
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Geoană face apel la alegătorii lui Lasconi şi Ciucă: Singura cale pentru ca o finală Ciolacu-Simion să nu se întâmple este Mircea Geoană

14 octombrie 2024
in Actualitate

Candidatul independent la Preşedinţia României, Mircea Geoană, susţine că el este singura şansa pentru a nu exista o finală prezidenţială între preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, şi preşedintele AUR, George Simion, considerând că este singurul care are şanse să intre în turul doi dintre ceilalţi candidaţi.

”Deci ce faci cu votul tău când mergi pe 24 noiembrie la votul pentru prezidenţiale? Singurul vot util, şi o spun asta cu toată responsabilitatea, pentru a fi siguri că Marcel Ciolacu nu ajunge preşedintele României şi Simion nu intră în turul doi, ceea înseamnă un AUR de peste 20%, este Mircea Geoană. Eu sunt cel care pot să fac ca acest scenariu, poate o înţelegere, poate o axă între Ciolacu şi Simion poate că nu, poate mă înşel nu vreau să vorbesc păcat, dar singura cale raţională, vot util, pentru ca o finală Ciolacu – Simion să nu se întâmple este Mircea Geoană, singurul cu şanse să intre în turul doi”, a mai transmis Mircea Geoană.

Mircea Geoană a comentat şi decizia Curţii Constituţionale în privinţa interzicerii candidaturii Dianei Şoşoacă la Preşedinţia României.

”Spun că, indiferent de motivaţia Curţii, şi încă o dată nu comentez decizia dânşilor, e independenţa justiţiei, preşedintele e primul garant al independenţei justiţiei şi asta am să şi fac când ajung preşedinte, dar efectele de eliminare a unui candidat din cursă creează consecinţe pe scena politică românească şi acum şi în perspectivă. Deci nu este o chestiune uşoară. Se mai creează şi cred că opinia publică românească este împărţită în acest moment. Unii cred că a fost o înţelegere între Ciolacu şi Simion pentru că singura şansă a lui Ciolacu să câştige preşedinţia României e să intre eventual cu Simion în turul doi”, a afirmat Mircea Geoană, potrivit news.ro.

Geoană a mai adăugat că este preocupat ca viitorul preşedinte al României să fie ales în mod democratic.

”Voturile din zona suveranistă se împărţeau între doi candidaţi, în mod evident. O altă parte a populaţiei şi de asta nu pot să spun cine are dreptate şi cine nu are, spune bine că nu mai candidează cineva că era atât de evident, anti-occidentală pro-Moscova, cum este doamna Şoşoacă. Deci ceea ce pe mine preocupă este să putem să fim siguri că viitorul preşedinte al României va fi ales în mod democratic şi vorbind în sens de vot util”, a declarat Mircea Geoană.

ShareTweetPinTrimiteTrimite
Urmatorul Articol

De ce să apelezi la Smart Home Concept atunci când cauți proiecte de case, cu sau fără etaj

Părintele Calistrat: „Rugăciunea de Aur este fix la miezul nopţii!” Rosteşte-o acum şi ai să vezi ce putere are:

18

Alimentul care te ține departe de țânțari chiar și când ai geamurile deschise. Trucul care te scapă de cheltuieli

08

Cum alegi cele mai bune plase de mini fotbal

02

Horoscop JOI, 23 mai 2024. Decizie importantă în afaceri şi o moştenire neaşteptată

23

Moșii de vara 2025: Ce trebuie să dăm de pomană pe 7 iunie

03

Alocaţii iunie 2025. Se amână plata banilor. Când se virează pe card cei 719 lei

16

Poveste de viata: “Am 50 de ani și nu am copii. Dar nu trebuie să te plângi de mine — dimpotrivă, mă simt foarte fericit”

13

Carduri pentru alimente 2025: Data la care urmează să intre banii

11

Ce sumă trebuie să plătești lunar dacă vrei să cumperi vechime pentru pensie în 2025

16

Rugăciunea mamei care te scoate şi de la fundul mării! Aceasta este:

23
ROL.ro

© 1998-2025 ROL.ro | Contact

  • Ortodoxia.me
  • DailyNews.ro
  • Femina.ro
  • Travel.ro
  • Cinema.ro

  • Termeni si Conditii
  • Informatii Cookies
  • Politică de Confidențialitate
  • ANPC
  • Contact

Urmariti-ne

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Contactați-ne

© 1998-2025 ROL.ro | Contact

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Detalii aici