Contactați-ne
ROL.ro
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Nici un rezultat
Toate rezultatele
ROL.ro
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Cresc ratele la bănci, după decizia radicală luată de BNR. “E o inflaţie cum nu s-a mai văzut din anii 1970 pe toată planeta”

10 februarie 2022
in Actualitate

Se scumpesc ratele românilor la bănci, în cazul creditelor în lei, după ce indicele ROBOR la trei luni a “explodat” efectiv, potrivit datelor anunțate joi de BNR. Scumpirile la credite vin după decizia Băncii Naționale de majorare a dobânzii-cheie cu 0,5%.

Indicele ROBOR la 3 luni, în funcţie de care se calculează costul creditelor de consum în lei, a urcat joi la 3,53% pe an, de la 3,29% cât a fost miercuri, conform informaţiilor publicate de Banca Naţională a României (BNR).

Evoluția ROBOR vine după majorarea dobânzii-cheie de către Banca Naţională , decizie luată în ședința de miercuri și determinată de creșterea inflaţiei din România, aflată la un nivel record de peste 8 procente pe an.
Este foarte probabil să se ajungă la o inflație de peste 10% până la jumătatea anului, estimează BNR.

Se scumpesc ratele la creditele în lei
În luna mai 2019, a intrat în vigoare OUG 19/2019 care modifică modul în care este calculată rata pentru creditele în lei cu dobânda variabilă. Astfel, Ordonanţa 19 a stabilit indicele de referinţă pentru creditele consumatorilor (IRCC), calculat trimestrial exclusiv pe baza tranzacţiilor interbancare.

Valoarea IRCC a urcat la 1,17% pe an, acesta fiind calculat ca medie aritmetică a ratelor de dobândă zilnice ale tranzacţiilor interbancare din trimestrul III 2021, în urcare faţă de cel publicat în urmă cu trei luni, de 1,08%.

BNR, o nouă decizie de majorare a dobânzii-cheie
Consiliul de Administraţie al Băncii Naţionale a României a hotărât miercuri majorarea ratei dobânzii de politică monetară la nivelul de 2,5% pe an, de la 2% pe an, începând cu data de 10 februarie 2022, şi păstrarea controlului ferm asupra lichidităţii de pe piaţa monetară.

Decizia BNR a fost luată pentru a contracara creșterea inflației. Adrian Vasilescu, consultant de strategie la BNR spune că România nu a mai avut o inflaţie de două cifre din 2004, când a coborât la 9% de la peste 10%.

“Aici nu este vorba de România. Este vorba că peste tot cifrele au această tendinţă. Este vorba de o inflaţie cum nu s-a mai văzut din anii 1970 pe toată planeta”, a susţinut oficialul BNR.

Potrivit lui Vasilescu, inflaţia nu are cauze interne exceptând acele cauze care au ţinut de “stilul haotic în care s-a făcut liberalizarea” gazului şi electricităţii.

“Nicio bancă nu poate să stăvilească inflaţia determinată de criza energetică, dar care să stăvilească efectele secundare, să stăvilească efectele asupra celorlalte preţuri. Energia electrică are efectele ei, combustibilii au efectele lor, gazele de asemenea”, a explicat Adrian Vasilescu.

Indicele ROBOR, valoare record în ultimii 8 ani
O valoare aproape similară a indicelui ROBOR la 3 luni a mai fost consemnată la începutul lunii februarie din 2014. În data de 10 februarie 2021, acest indice era de 1,54% pe an.

La debutul anului 2020, indicele ROBOR la 3 luni era 3,19% pe an, iar la începutul anului trecut se situa la 1,98%, potrivit Agerpres.

 

ShareTweetPinTrimiteTrimite
Urmatorul Articol

Șoferii din București, primii în Europa şi pe locul 8 în lume la timp pierdut în trafic

Părintele Calistrat: „Rugăciunea de Aur este fix la miezul nopţii!” Rosteşte-o acum şi ai să vezi ce putere are:

18

Alimentul care te ține departe de țânțari chiar și când ai geamurile deschise. Trucul care te scapă de cheltuieli

08

Moșii de vara 2025: Ce trebuie să dăm de pomană pe 7 iunie

03

Horoscop JOI, 23 mai 2024. Decizie importantă în afaceri şi o moştenire neaşteptată

23

Poveste de viata: “Am 50 de ani și nu am copii. Dar nu trebuie să te plângi de mine — dimpotrivă, mă simt foarte fericit”

13

Cum alegi cele mai bune plase de mini fotbal

02

Alocaţii iunie 2025. Se amână plata banilor. Când se virează pe card cei 719 lei

16

Carduri pentru alimente 2025: Data la care urmează să intre banii

11

Rugăciunea mamei care te scoate şi de la fundul mării! Aceasta este:

23

Cum poți deveni proprietarul unui teren, chiar dacă nu deții acte

11
ROL.ro

© 1998-2025 ROL.ro | Contact

  • Ortodoxia.me
  • DailyNews.ro
  • Femina.ro
  • Travel.ro
  • Cinema.ro

  • Termeni si Conditii
  • Informatii Cookies
  • Politică de Confidențialitate
  • ANPC
  • Contact

Urmariti-ne

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Contactați-ne

© 1998-2025 ROL.ro | Contact

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Detalii aici