TVA-ul urmează să crească de la data de 1 august, iar de-a lungul ultimelor zile din luna iulie, românii au mers în magazine ca să își facă provizii. Peste numai câteva zile, prețurile pot fi chiar și cu 10 – 15% mai mari, iar produsele deja scumpe sunt cele mai căutate în ultima perioadă.
Luna iulie se apropie cu pași repezi de final, iar românii încearcă să profite cât pot de mult de prețurile actuale. De la data de 1 august, unele produse se pot scumpi chiar și cu 10 – 15%, din cauza majorării TVA-ului. Iar acum, românii încearcă să profite de toate ofertele pe care le găsesc, pentru a se aproviziona cât mai bine.
Produsele deja scumpe sunt cele mai căutate, deoarece în cazul acestora, majorarea prețului va fi una semnificativă și foarte ușor de sesizat.
Ce cumpără românii în luna iulie
„[Am cumpărat] produse pe care oricum le-am fi cumpărat: de igienă, de uz casnic sau ceva ce este necesar, obiecte vestimentare. Ceva la care cu siguranţă, odată cu creşterea TVA-ului, s-ar fi simţit diferenţa respectivă”, a spus un român, potrivit observatornews.ro.
Iar produsele deja scumpe cum ar fi electrocasnicele și telefoanele sunt cele mai căutate în ultima perioadă.
„Sunt căutate produse scumpe. De la televizoare, telefoane, electrocasnice mari”, spune Dragoș Porumb, directorul unui magazin.
Oamenii caută cele mai bune oferte
La fel de căutat este și mobilierul, care se vinde ca pâinea caldă în ultimele zile ale acestei luni. Cu toate acestea, specialiștii spun că este important să fim prudenți și să nu cumpărăm decât lucrurile care ne sunt necesare. Chiar și numărul vizionărilor de apartamente a crescut, la fel ca și precontractele semnate.
„Un specific al acestei perioade este faptul că merg foarte bine produsele la reducere sau produsele din categoria outlet. Mobilierul din categoria de dormitor, paturi, comode. Dacă până acum clientul făcea 2-3 vizite în magazin, acum decizia de achiziţie este mult mai rapidă”, a spus Ana Maria Iosif, reprezentanta unui magazin de mobilă.