Contactați-ne
ROL.ro
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Nici un rezultat
Toate rezultatele
ROL.ro
Nici un rezultat
Toate rezultatele

Anunțul făcut de șeful ANAF! Ce se întâmplă în luna mai 2023. Cei care încasează venituri din social media sunt vizați

30 martie 2023
in Actualitate

Sunt vești noi pentru persoanele care încasează venituri din activitățile pe care le fac pe rețelele de socializare. În luna mai 2023, când se va depune declarația unică, trebuie ca banii să fie declarați, pentru a putea fi impozitați. Șeful ANAF, Lucian Heiuș, a făcut o serie de declarații. Iată detaliile mai jos, în articol.

În cursul zilei de duminică, Lucian Heiuș, șeful ANAF, a făcut o serie de declarații referitoare la persoanele care câștigă bani pe platformele de social media. Ei trebuie să-și declare veniturile în luna mai a anului 2023, când se va depune declarația unică, pentru ca banii să fie fie impozitați. Mai mult decât atât, șeful ANAF a susține faptul că pe site-ul oficial există și ghiduri ce pot fi parcurse de cei care încasează venituri din online.

„Pentru toţi cei care sunt români şi obţin venituri din aceste reţele de socializare, este mecanismul foarte clar, avem ghiduri, le pot vedea pe site-ul ANAF-ului ce trebuie să facă, practic, toţi cei care obţin venituri de pe reţelele de socielizare, în luna mai, când se depune declaraţia unică, trebuie să depună declaraţia unică pentru persoane fizice, dacă sunt persoane fizice, să îşi declare veniturile şi să îşi plătească impozitul pentru venitul obţinut”, a spus şeful ANAF.

Șeful ANAF: „Dacă nu face acest lucru, noi trebuie să îl prindem”

De asemenea, oficialul a mai declarat faptul că persoanele care nu respectă legea vor fi penalizate.

„Aşa cum un muncitor sau un miner care lucrează la mină Hunedoara i se reţine lună de lună impozit pe salariu, aşa şi, îl numesc un şmecher care obţine bani de pe reţelele de socializare ar trebui să declare şi să plătească impozit. Dacă nu face acest lucru, noi trebuie să îl prindem şi să îl impozităm cu penalităţile aferente”, a mai spus șeful ANAF, arată news.ro.

ShareTweetPinTrimiteTrimite
Urmatorul Articol

Furtuna Mathis lovește Europa

Părintele Calistrat: „Rugăciunea de Aur este fix la miezul nopţii!” Rosteşte-o acum şi ai să vezi ce putere are:

18

Horoscop JOI, 23 mai 2024. Decizie importantă în afaceri şi o moştenire neaşteptată

23

Moșii de vara 2025: Ce trebuie să dăm de pomană pe 7 iunie

03

Alocaţii iunie 2025. Se amână plata banilor. Când se virează pe card cei 719 lei

16

Poveste de viata: “Am 50 de ani și nu am copii. Dar nu trebuie să te plângi de mine — dimpotrivă, mă simt foarte fericit”

13

Alimentul care te ține departe de țânțari chiar și când ai geamurile deschise. Trucul care te scapă de cheltuieli

08

Cum alegi cele mai bune plase de mini fotbal

02

Riști să rămâi fără pensie dacă nu depui luna aceasta un act esențial. Ce trebuie să faci, mai exact?

04

Când vor fi virate pensiile pe card în luna septembrie 2025

04

Rugăciunea mamei care te scoate şi de la fundul mării! Aceasta este:

23
ROL.ro

© 1998-2025 ROL.ro | Contact

  • Ortodoxia.me
  • DailyNews.ro
  • Femina.ro
  • Travel.ro
  • Cinema.ro

  • Termeni si Conditii
  • Informatii Cookies
  • Politică de Confidențialitate
  • ANPC
  • Contact

Urmariti-ne

Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Contactați-ne

© 1998-2025 ROL.ro | Contact

Acest site foloseste cookies respectand Regulamentul (UE) privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Detalii aici