Contactați-ne
ROL.ro
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Nici un rezultat
Toate rezultatele
ROL.ro
Nici un rezultat
Toate rezultatele

WhatsApp luptă cu escrocii cu ajutorul inteligenței artificiale. Noua funcție testată de Meta

in Actualitate

Noua funcție va fi opțională și va folosi un model de învățare automată care rulează pe telefon, pentru a identifica mesajele de pe WhatsApp care ar putea ascunde tentative de fraudă.

Cu peste trei miliarde de utilizatori activi în fiecare lună la nivel mondial, WhatsApp poate deveni un teren propice pentru escrocherii, deoarece infractorii își schimbă constant metodele, notează Khaleej Times. Pentru a-și proteja utilizatorii, aplicația deținută de Meta a început să testeze o nouă funcție care îi va avertiza cu privire la mesajele care ar putea reprezenta tentative de fraudă și îi va ajuta să recunoască încercările de manipulare.

Funcția, numită Scam Alert, este opțională și folosește un model de învățare automată care funcționează pe dispozitivul utilizatorului pentru a identifica mesajele de pe WhatsApp care ar putea fi frauduloase, a transmis Meta. Instrumentul este testat momentan la scară limitată, înainte de a deveni disponibil pentru toți utilizatorii WhatsApp.

La sfârșitul lunii iunie, WhatsApp a anunțat că utilizatorii nu vor mai trebui să își comunice numerele de telefon pentru a discuta cu alte persoane. În schimb, ei vor putea alege nume de utilizator unice, pe care să le distribuie altor persoane. Compania a precizat că această schimbare are scopul de a proteja confidențialitatea numărului de telefon. Decizia a ridicat însă și întrebări legate de fraude. Mulți s-au întrebat dacă escrocii ar putea folosi numele de utilizator pentru a se da drept alte persoane, branduri sau figuri publice. Pentru a reduce aceste riscuri, platforma dezvoltă în prezent funcția Scam Alert.

Ce este Scam Alert?
Scam Alert este un nou instrument WhatsApp aflat în faza de testare. Acesta are scopul de a ajuta utilizatorii să identifice posibile tentative de fraudă pe platformă.

Meta a precizat că progresele recente în domeniul modelelor de învățare automată permit clasificarea precisă a textelor pe dispozitivele mobile.

Cum funcționează?
După ce utilizatorul activează funcția, Scam Alert descarcă pe dispozitiv un model de învățare automată. Acesta analizează mesajele primite de la persoane care nu se află în lista de contacte și verifică dacă acestea corespund unor tipare cunoscute de fraudă.

Modelul este antrenat pe baza tiparelor identificate în conversații frauduloase, despre care utilizatorii au trimis rapoarte către Meta. Sistemul analizează structura conversației și anumite elemente de limbaj pentru a estima probabilitatea ca mesajul să reprezinte o tentativă de fraudă.

„Niciun conținut nu este raportat automat către WhatsApp, Meta sau către o terță parte”, a transmis Meta.

Ce se întâmplă dacă sistemul detectează o posibilă fraudă?

Dacă modelul identifică un mesaj ca fiind o posibilă tentativă de fraudă, utilizatorul vede un avertisment în conversație. Cealaltă persoană nu vede acest avertisment. Utilizatorul poate apoi să aleagă ce face mai departe. Poate bloca persoana respectivă, poate raporta conversația sau poate continua discuția.

Ce se întâmplă dacă utilizatorul consideră mesajul sigur?

Dacă utilizatorul consideră că sistemul a semnalat greșit conversația, poate marca acel chat drept sigur. Avertismentul va dispărea, iar Scam Alert nu va mai semnala acea conversație în viitor.

Utilizatorul care declară că are încredere într-o conversație poate alege și să trimită către WhatsApp ultimele cinci mesaje primite, pentru a ajuta compania să îmbunătățească precizia funcției.

Sistemul raportează automat tentativele de fraudă?

Nu. Meta a precizat că Scam Alert nu va trimite automat rapoarte.

„WhatsApp nu poate transmite datele unui utilizator fără o acțiune din partea acestuia. Conținutul mesajelor sau informația că sistemul a detectat o posibilă fraudă ajung pe serverele noastre doar dacă utilizatorul alege în mod explicit să raporteze situația. Acest lucru respectă modul în care funcționează în prezent sistemul de raportare pe WhatsApp”, a transmis compania.

Utilizatorii pot dezactiva funcția?

Da. Scam Alert este un instrument pe care utilizatorul îl controlează și pe care îl poate activa sau dezactiva oricând.

Modelul de inteligență artificială și datele analizate rămân pe dispozitiv?

Da. Modelul și datele mesajelor pe care le analizează rămân pe dispozitivul utilizatorului.

„Toată analiza are loc pe dispozitiv, iar conținutul mesajelor nu părăsește telefonul pentru a fi clasificat”, a precizat Meta.

Când va fi disponibilă funcția pentru toți utilizatorii WhatsApp?

Scam Alert este testată în prezent la scară limitată, în versiunea Beta a aplicației. Meta nu a anunțat deocamdată data la care funcția va deveni disponibilă pentru toți utilizatorii.

„Escrocii își vor adapta în continuare metodele. Și noi vom face același lucru pentru a rămâne cu un pas înaintea lor. Primim cu interes feedback din partea utilizatorilor, a cercetătorilor în domeniul securității și a comunității de specialiști în securitate”, a transmis Meta.

Urmatorul Articol

Set de oale pentru o bucătărie mică: ce piese chiar le folosești

CYBER3
Protecție maximă pentru telefonul tău
CYBER3.AI

Nu-l lăsa pe escroc să câștige.

SCAM, phishing, apeluri și mesaje false — oprite instant pe telefonul tău, cu baza de 2.000.000 de amenințări.

INSTALEAZĂ GRATUIT
GRATUITFără contConstruit în UE Google Play

Părintele Calistrat: „Rugăciunea de Aur este fix la miezul nopţii!” Rosteşte-o acum şi ai să vezi ce putere are:

18

Moșii de vara 2025: Ce trebuie să dăm de pomană pe 7 iunie

03

Horoscop JOI, 23 mai 2024. Decizie importantă în afaceri şi o moştenire neaşteptată

23

Alimentul care te ține departe de țânțari chiar și când ai geamurile deschise. Trucul care te scapă de cheltuieli

08

Poveste de viata: “Am 50 de ani și nu am copii. Dar nu trebuie să te plângi de mine — dimpotrivă, mă simt foarte fericit”

13

Cum alegi cele mai bune plase de mini fotbal

02

Alocaţii iunie 2025. Se amână plata banilor. Când se virează pe card cei 719 lei

16

Rugăciunea puternică pe care e bine să o citești noaptea, între orele 00:00 și 03:00, când cerurile sunt deschise, iar rugăciunea ajunge direct la Dumnezeu! Să spui așa cu mare credință:

16

Rugăciunea mamei care te scoate şi de la fundul mării! Aceasta este:

23

Ce pensie primesc românii de 65 de ani care nu au lucrat de loc

10
ROL.ro

© 1998-2026 ROL.ro | Contact

  • cyber3.ai
  • cyber3.app
  • fasterup.com
  • ortodoxia.me

  • Termeni si Conditii
  • Informatii Cookies
  • Politică de Confidențialitate
  • ANPC
  • Contact

Urmariti-ne

CYBER3.AIProtecție maximă pentru telefonul tău.Verifică orice link, apel sau mesaj în 2.000.000 de amenințări. GRATUIT, fără cont.INSTALEAZĂ GRATUIT
Nici un rezultat
Toate rezultatele
  • Actualitate
  • Ortodoxie
  • Economie
  • Sport
  • IT / Tech
  • Timp liber
Contactați-ne

© 1998-2026 ROL.ro | Contact